UQ acknowledges excellence in teaching and learning by rewarding academic and general staff through several award programs.

Previous winners of the UQ Excellence in Teaching and Learning Awards are listed below. To find previous winners of the Australian Awards for University Teaching, visit the Australian Government Department of Education and Training website.

UQ Awards for Teaching Excellence

2018

  • Dr Kay Colthorpe, School of Biomedical Sciences

Commendation

  • Associate Professor Kate O'Brien, School of Chemical Engineering

2017

  • Associate Professor Timothy McIntyre, School of Mathematics and Physics
  • Dr Barbara Maenhaut, School of Mathematics and Physics
  • Dr Chris Landorf, School of Architecture

Commendations

  • Associate Professor Diann Eley, School of Medicine
  • Associate Professor Ravi Pappu, School of Business
  • Associate Professor Roselyn Petelin, School of Communication and Arts

2016

  • Dr Vincent Wheatley, School of Mechanical and Mining Engineering
  • Associate Professor Blake McKimmie, School of Psychology
  • Associate Professor Barabara Masser, School of Psychology
  • Associate Professor Mark Horswill, School of Psychology

Commendations

  • Associate Professor Matt McDonald, School of Political Science and International Studies
  • UQ Drama (Dr Stephen Carleton, Dr Bernadette Cochrane, Associate Professor Rob Pensalfini), School of Communication and Arts

2015

  • Dr Anne Hill, School of Health and Rehabilitation Sciences
  • Dr Greg Birkett, School of Chemical Engineering
  • Dr Jonathan Prangnell, School of Social Science
  • Mr Carl Sherwood, School of Economics
  • Ms Jacqueline Bond, School of Pharmacy

2014

  • Associate Professor Anthony E Cassimatis, TC Beirne School of Law
  • Dr Jack Wang, School of Chemistry and Molecular Biosciences
  • Dr Jason Tangen, School of Psychology
  • Dr Sally Butler, School of English, Media Studies and Art History

Commendations

  • Dr Dick Wright, School of Veterinary Science

2013

  • Dr April Wright, Business School
  • Dr Craig Engstrom, Human Movement Studies
  • Dr Janette McWilliam, History, Philosophy, Religion and Classics
  • Dr Neil Cottrell, School of Pharmacy
  • Dr Susan Rowland, School of Chemistry and Molecular Biosciences

UQ Awards for Programs that Enhance Learning

2018

  • UQ Drama: Building Pathways to Creative Careers, School of Communication and Arts / School of Languages and Cultures: Dr Stephen Carleton, Dr Bernadette Cochrane, Dr Chris Hay, Associate Professor Rob Pensalfini

2017

  • BEL Student Employability Team (SET), Faculty of Business, Economics and Law
    Ms Rhea Jain, Ms Jacqueline Niblett, Mr Ryan Webb, Mr Ken Lai, Ms Debbie Hathaway, Ms Catherine Lam, Ms Cate Clifford, Ms Joanne Buchan, Ms Carlene Kirvan
  • Knowledge-Making in the Arts, Humanities & Social Sciences, Faculty of Humanities and Social Sciences, Office of the President of the Academic Board, Historical and Philosophical Inquiry, UQ Library, UQ Student Services, Information Technology Services
    Ms Inge Matt, Professor Julie Duck, Professor Fred D’Agostino, Associate Professor Deborah Brown, Ms Shirley Moran, Mr Chris Frost, Ms Noela Yates, Dr David Rowland, Mr Farshad Seifouri, Mr Ben Graham

Commendations

  • The Postgraduate Clinical Pharmacy Programs Team, School of Pharmacy
    Dr Judith Burrows, Dr Treasure McGuire, Dr Karen Leutsch, Associate Professor Alexandra Clavarino, Ms Carla Scuderi, Dr Adam LaCaze
  • The Teaching and Learning Development Program, Faculty of Engineering, Architecture and Information Technology
    Associate Professor Lydia Kavanagh, Dr Liza O’Moore, Professor Caroline Crosthwaite, Associate Professor Carl Reidsema, Associate Professor Peter Sutton, Mr Mark Reedman, Dr Tracey Papinczak

2016

  • First Year Chemistry Teaching Team
    Associate Professor Gwendolyn Lawrie, Dr Denise Adams, Dr Andrew Allsebrook, Ms Fiona Arbuthnot, Dr Sue Bennett, Associate Professor Joanne Blanchfield, Dr Bruce D’Arcy, Professor James De Voss, Ms Tammie Fair, Professor Mary Garson, Ms Husnaa Khan, Dr Efpraxia Kartsonaki, Associate Professor Ross McGeary, Ms Katherine Raymont, Associate Professor Mark Riley, Mr David Rosolen, Dr Philip Sharpe
  • UQ Critical Thinking Project, School of Historical and Philosophical Inquiry
    Associate Professor Deborah Brown, Mr Peter Ellerton, Dr Dominic Hyde
  • UQ Three Minute Thesis, UQ Graduate School
    Professor Stephan Riek, Ms Belinda Bern, Ms Kate Swanson, Ms Selina Weller, Ms Amanda Lee, Ms Claire Backhouse

2015

Commendations

  • The UQ Field Geology Program,
    Professor Paulo Vasconcelos, Professor Joan Esterle, Professor Gregory Webb, Dr Kevin Welsh, Associate Professor Gideon Rosenbaum, Dr Charles Verdel, Associate Professor Massimo Gasparon, Dr Steve Hearn, Dr Gilbert Price

2014

  • Physiotherapy Standardised Patients Program, School of Health and Rehabilitation Sciences
    Allison Mandrusiak, Rowena Topperberg, Katrina Willams
  • Tutors@UQ Program, Institute for Teaching and Learning Innovation
    Kelly Matthews, Julie Duck
  • UQ Smart, School of Geography, Planning and Environmental Management
    Paul Dargusch, Adrian Ward, Ammar Abdul Aziz, Andrew Wilson

Commendations

  • Jump Start Academic Preparation Program, Student Services
    Patricia Taggart, Kwan Borden, Cheryl Brugman, Yonna Cowan, Julie O'Donoghue, Bronwen Dickson

2013

  • Masters of Business Administration, School of Business
    Polly Parker, Fiona Rohde, Neil Paulsen, Tim Kastelle, John Steen, Rob Douglas
  • UQ Summer Research Program, Office of Undergraduate Education
    Jessica Gallagher, Paula Myatt
  • UQ Pro Bono Centre, TC Beirne School of Law
    Paul O'Shea, Heather Douglas, Tamara Walsh, Peter Billings, Monica Taylor

UQ Citations for Outstanding Contributions to Student Learning

2018

  • Clinical Science Lead Educators, Faculty of Medicine: Dr Janet Clarkson, Dr Sharon Darlington, Dr Louise Green, Dr Mary Kelleher, Dr Cherri Ryan, Dr Tammy Smith
  • The Everest Team, UQ Business School: Dr Geoffrey Greenfield, Ms Elizabeth Nicholls, Dr Gemma Irving, Associate Professor April Wright, Mr Ross Strong, Dr Cle-Anne Gabriel
  • Dr Christopher Leonardi, School of Mechanical and Mining Engineering

Commendations

  • Tutor Trainers in Economics, School of Economics: Dr Bruce Littleboy, Mr Carl Sherwood, Associate Professor Kam Tang, Dr Frederique Bracoud, Dr Bryan Morgan

2017

  • Associate Professor Marta Indulska, School of Business
  • Dr Anna Rumbach, School of Health and Rehabilitation Sciences
  • Dr Tammy Smith, Office of Medical Education
  • Dr Kim Wilkins, School of Communication and Arts

Commendations

  • Dr Emma Beckman, School of Human Movement and Nutrition Sciences
  • Dr Deborah Lynch, School of Nursing, Midwifery and Social Work
  • Immersive Visualisations, School of Earth and Environmental Sciences and School of Biological Sciences
    Dr Kevin Welsh, Dr Gilbert Price, Dr Charles Verdel, Dr Verra Weisbecker

2016

  • Dr Frédérique Bracoud, School of Economics
  • Dr Lisa Fitzgerald, School of Public Health
  • Dr Nicole Hartley, School of Business
  • Dr Poh Wah Hillock, School of Mathematics and Physics

Commendations

  • Dr Prasad Chunduri, School of Biomedical Sciences
  • Dr Sarah Kelly, School of Business
  • Dr Kristy Nicola, School of Health and Rehabilitation Sciences

2015

  • Dr Saiied Aminossadati, School of Mechanical and Mining Engineering
  • Dr Lance Newey, School of Business
  • Professor Kenneth Pakenham, School of Psychology
  • Dr Judith Seaboyer, School of Communication and Arts

2014

  • Julie Ballantyne, School of Music
  • Kelly Matthews, Institute for Teaching and Learning Innovation
  • Timothy McIntyre, School of Mathematics and Physics
  • Phil Orchard, School of Political Science and International Studies

Commendations

  • Civil Engineering Technical Team, School of Civil Engineering
    Fraser Reid, Christopher Russ, Troy Brooks, Jason Van Der Gevel, Shane Walker, Stewart Matthews, Ruth Donohoe

2013

  • Peter Clutterbuck, School of Business
  • Bronwyn Lea, School of English, Media Studies and Art History
  • Allison Mandrusiak, School of Health and Rehabilitation Sciences
  • Polly Parker, School of Business
  • Yunxia Zhu, School of Business

National Awards for Teaching Excellence

2018

To be announced in February 2019

2017

  • Mr Carl Sherwood, School of Economics
  • Dr Vincent Wheatley, School of Mechanical and Mining Engineering

2016

  • Professor Paul Mills, School of Veterinary Science

Read more on the Australian Government Department of Education and Training website

National Awards for Programs that Enhance Learning

2018

To be announced in February 2019

2017

  • UQ First Year Chemistry, Associate Professor Joanne Blanchfield, Dr Denise Adams, Dr Andrew Allsebrook, Dr Bruce D’Arcy, Professor Mary Garson, Dr Efpraxia Kartsonaki, Associate Professor Gwendolyn Lawrie, Professor James De Voss, Associate Professor Mark Riley, Dr Philip Sharpe (School of Chemistry and Molecular Biosciences )

2016

  • UQ Three Minute Thesis, Professor Stephan Riek, Ms Belinda Bern, Ms Kate Swanson, Ms Selina Weller, Ms Amanda Lee, Ms Claire Backhouse (UQ Graduate School)
  • Pro Bono Centre, Ms Monica Taylor, Dr Francesca Bartlett, Associate Professor Peter Billings, Professor Heather Douglas, Ms Jennifer Gibbins, Associate Professor Tamara Walsh (TC Beirne School of Law)

Read more on the Australian Government Department of Education and Training website

National Citations for Outstanding Contributions to Student Learning

2018

To be announced in February 2019

2017

  • Professor Anthony Cassimatis, TC Beirne School of Law
  • Dr Lisa Fitzgerald, School of Public Health
  • Dr Poh Wah Hillock, School of Mathematics and Physics

2016

  • Dr Saiied Aminossadati, School of Mechanical and Mining Engineering
  • Dr Lance Newey, UQ Business School
  • Dr Phil Orchard, School of Political Science and International Studies
  • Professor Kenneth Pakenham, School of Psychology
  • Dr Judith Seaboyer, School of Communication and Arts

Read more on the Australian Government Department of Education and Training website