Honour Roll
Above and Beyond in 2020

Above and Beyond in 2020 is a one-off award scheme that seeks to recognise and acknowledge the remarkable achievements of UQ staff pivoting to support students’ learning under unprecedented circumstances in Semester 1 2020.

Over 540 individuals and teams were nominated across the University: academic and professional staff – whether continuing, part-time, casual, or adjunct. They have all gone above and beyond this year to ensure that our students' learning experiences remain as positive as possible given the circumstances.

All nominees have the support of their Heads of School/Faculty/Institute/Unit. Read more about the selection criteria and process.

Honour Roll

Faculty of Business, Economics and Law
Faculty of Engineering, Architecture and Information Technology
Faculty of Health and Behavioural Sciences
Faculty of Humanities and Social Sciences
Faculty of Medicine
Faculty of Science
Central Units


Faculty of Business, Economics and Law

Individuals

Associate Professor Frank Alpert
UQ Business School

Laura Armistead
UQ Business School

Dr Ida Asadi Someh
UQ Business School

Emma Bell
UQ Business School

Geoffrey Blazer
UQ Business School

Dr Noreen Breakey
UQ Business School

Dr Justin Brienza
UQ Business School

Kate Cupples
UQ Business School

Professor John Devereux
School of Law

Paul Dibley-Maher
UQ Business School

Jessica Dobson
UQ Business School

Dr Martin Edwards
UQ Business School

Leah Ellis
UQ Business School

Professor Robert Faff
UQ Business School

Jenna Farmer
UQ Business School

Dr Sandra Figueira De Oliveira
UQ Business School

Carrie Finn
UQ Business School

Dr Claudia Gonzalez-Arcos
UQ Business School

Dr Geoffrey Greenfield
UQ Business School

Francesca Hawkes
UQ Business School

Chantal Henderson
UQ Business School

Brendan Hughes
UQ Business School

Dr Gemma Irving
UQ Business School

Dr Daisung Jang
UQ Business School

George Jansen van Vuuren
UQ Business School

Christina Katterfeld
UQ Business School

Dr Adam Kay
UQ Business School

Angie Knaggs
Faculty of Business, Economics and Law

Helen Lambe
UQ Business School

Jessica Leonard
Faculty of Business, Economics and Law

Dr Tracy Martin
UQ Business School

Jordan McCarthy
UQ Business School

Darren Mead
UQ Business School

Sean Mitchell
UQ Business School

Cameron Morgan
UQ Business School

Shakira Moss
UQ Business School

Aliisa Mylonas
Faculty of Business, Economics and Law

Janine Narbutas
UQ Business School

Professor Tyler Okimoto
UQ Business School

Hannah Paterson
UQ Business School

Aunty Roma Pregarc
UQ Business School

Emma Pryor
UQ Business School

Kamran Shafique
UQ Business School

Andrew Simpson
UQ Business School

Dr Lee Slaughter
UQ Business School

Jennifer (Zhen) Sun
UQ Business School

Professor Kam Ki Tang
School of Economics

Karen Teitzel
UQ Business School

Jemain Tsoi
UQ Business School

Associate Professor Sunil Venaik
UQ Business School

Dr Thea Voogt
School of Law

Carol Wagner
UQ Business School

Ryan Waters
Faculty of Business, Economics and Law

Grace Williams
UQ Business School

Allanah Yu
UQ Business School

Teams

BEL Learning: BEL Learning Design Staff

Community Engagement Campaign Team

Information Services Team

MGTS1301 Tutoring Team

Top of page


Faculty of Engineering, Architecture and Information Technology

Individuals

Joshua Arnold
School of Information Technology and Electrical Engineering

Raunaq Bahl
School of Information Technology and Electrical Engineering

Associate Professor Greg Birkett
School of Chemical Engineering

Evan Caville
School of Information Technology and Electrical Engineering

Dr Zhongwei Chen
School of Mechanical and Mining Engineering

Daniel Cheung
School of Information Technology and Electrical Engineering

Anabelle Cooper
School of Information Technology and Electrical Engineering

Ella De Lore
School of Information Technology and Electrical Engineering

Philip Groves
School of Information Technology and Electrical Engineering

Dr Alan Huang
School of Civil Engineering

Oliver Jeaffreson
School of Information Technology and Electrical Engineering

Rasmus Jepsen
School of Information Technology and Electrical Engineering

Daniel Jones
School of Information Technology and Electrical Engineering

Leon Karstens
School of Information Technology and Electrical Engineering

Harry Keightley
School of Information Technology and Electrical Engineering

Wilson Kong
School of Information Technology and Electrical Engineering

Dr Paola Leardini
School of Architecture

Alexander Lim
School of Information Technology and Electrical Engineering

Justin Luong
School of Information Technology and Electrical Engineering

Joshua Morris
School of Information Technology and Electrical Engineering

Mike Pham
School of Information Technology and Electrical Engineering

Caitlin Phillips
School of Information Technology and Electrical Engineering

Damien Raju
School of Information Technology and Electrical Engineering

Ashleigh Richardson
School of Information Technology and Electrical Engineering

Brian G Rogash
School of Information Technology and Electrical Engineering

Llewyn Salt
School of Information Technology and Electrical Engineering

Gail Smith
Faculty of Engineering, Architecture and Information Technology

Jason Storey
School of Information Technology and Electrical Engineering

Steven Summers
School of Information Technology and Electrical Engineering

Brae Webb
School of Information Technology and Electrical Engineering

Associate Professor Vincent Wheatley
School of Mechanical and Mining Engineering

Tim Wigg
School of Chemical Engineering

Team

CSSE1001/7030 tutoring team

Top of page


Faculty of Health and Behavioural Sciences

Individuals

Dr Karen Abbey
School of Human Movement and Nutrition Sciences

Monique Alexis
School of Health and Rehabilitation Sciences

Tahlia Alsop
School of Health and Rehabilitation Sciences

Associate Professor Anthony Angwin
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Tammy Aplin
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Rebecca Armstrong
School of Health and Rehabilitation Sciences

Drew Ashton
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Megan Auld
School of Health and Rehabilitation Sciences

Amanda Bacon
School of Health and Rehabilitation Sciences

Juliet Bailey
School of Health and Rehabilitation Sciences

Tim Barlott
School of Health and Rehabilitation Sciences

Tessa Barnett
School of Health and Rehabilitation Sciences

Associate Professor Judy Bauer
School of Human Movement and Nutrition Sciences

Kelly Beak
School of Health and Rehabilitation Sciences

Associate Professor Sally Bennett
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Jacqueline Bond
School of Pharmacy

Jodie Booth
School of Health and Rehabilitation Sciences

Alison Bourke
School of Nursing, Midwifery and Social Work

Emma Bray
School of Health and Rehabilitation Sciences

Kathryn Bulmer
School of Health and Rehabilitation Sciences

Associate Professor Yvonne Burns
School of Health and Rehabilitation Sciences

Kaylea Burns
School of Health and Rehabilitation Sciences

Daniella Cain
School of Health and Rehabilitation Sciences

Tracey Castle
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Veronique Chachay
School of Human Movement and Nutrition Sciences

Rosita Chan
School of Health and Rehabilitation Sciences

Michelle Clark
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Natalie Collins
School of Health and Rehabilitation Sciences

Cheryl Collins
School of Human Movement and Nutrition Sciences

Claire Connolly
School of Health and Rehabilitation Sciences

Professor David Copland
School of Health and Rehabilitation Sciences

Associate Professor Jodie Copley
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Amanda Cottle-Quinn
School of Nursing, Midwifery and Social Work

Lauren Cox
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Emma Crawford
School of Health and Rehabilitation Sciences

Jane Crombie
School of Health and Rehabilitation Sciences

Jacinta Dark
School of Health and Rehabilitation Sciences

Rosalee Dewar
School of Health and Rehabilitation Sciences

Clare Dix
School of Human Movement and Nutrition Sciences

Kevin Doan
School of Health and Rehabilitation Sciences

Michael Donovan
School of Health and Rehabilitation Sciences

Associate Professor Carlie Driscoll
School of Health and Rehabilitation Sciences

Claron Driscoll
School of Health and Rehabilitation Sciences

Kerianne Druker
School of Health and Rehabilitation Sciences

Ruth Dunwoodie
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Iain Dutia
School of Health and Rehabilitation Sciences

Ellen Dyke
School of Nursing, Midwifery and Social Work

Dr Bilal el Masoud
School of Dentistry

Roxanne English
School of Psychology

Emily Fagan
School of Health and Rehabilitation Sciences

Deborah Fleming
School of Health and Rehabilitation Sciences

Professor Jennifer Fleming
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Roma Forbes
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Elise Gane
School of Health and Rehabilitation Sciences

Andrew Gardner
School of Nursing, Midwifery and Social Work

Anne Geddes
School of Health and Rehabilitation Sciences

Denny Giguere
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Sjaan Gomersall
School of Health and Rehabilitation Sciences

Alexandra Gorrie
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Philip Grove
Faculty of Health and Behavioural Science

Karen Groves
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Hannah Gullo
School of Health and Rehabilitation Sciences

Elizabeth Harrold
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Anna Hatton
School of Health and Rehabilitation Sciences

Nicole Haynes
School of Health and Rehabilitation Sciences

Michelle Heatley
School of Psychology

Professor Louise Hickson
School of Health and Rehabilitation Sciences

Roisin Higgins
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Anne Hill
School of Health and Rehabilitation Sciences

Professor Paul Hodges
School of Health and Rehabilitation Sciences

Wendy Hood
School of Health and Rehabilitation Sciences

Kelly Hooper
School of Nursing, Midwifery and Social Work

Sonia Hoppe
School of Health and Rehabilitation Sciences

Elizabeth Hornsby
School of Health and Rehabilitation Sciences

Melanie Hoyle
School of Health and Rehabilitation Sciences

Lucy Hunter
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Penny Ireland
School of Health and Rehabilitation Sciences

Maree Izatt
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Jacqueline Jauncey-Cooke
School of Nursing, Midwifery and Social Work

Lauren Jeffery
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Melanie Jessup
School of Nursing, Midwifery and Social Work

Associate Professor Leanne Johnston
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Amy Johnston
School of Nursing, Midwifery and Social Work

Vik Jokhoo
School of Health and Rehabilitation Sciences

Danico Jones
School of Psychology

Associate Professor Joseph Kei
School of Health and Rehabilitation Sciences

Melissa Kelly
School of Health and Rehabilitation Sciences

Laura Kennedy
School of Health and Rehabilitation Sciences

Deanne Killen
School of Health and Rehabilitation Sciences

Debra Kolomeitz
School of Health and Rehabilitation Sciences

Sarah Kopeshke
School of Health and Rehabilitation Sciences

Associate Professor Ratilal Lalloo
School of Dentistry

Robyn Lamont
School of Health and Rehabilitation Sciences

Ray Lang
School of Health and Rehabilitation Sciences

Edith Lau
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Peter Lawrenson
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Amy Leung
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Michael Leveritt
School of Human Movement and Nutrition Sciences

Associate Professor Peter Lewis
Faculty of Health and Behavioural Science

Louise Lindsay
School of Health and Rehabilitation Sciences

Janine Lurie
School of Psychology

Minnie Ma
School of Health and Rehabilitation Sciences

Julie Macdonald
School of Health and Rehabilitation Sciences

Chris Mackay
School of Health and Rehabilitation Sciences

Lynne Magor-Blatch
School of Psychology

Dr Niru Mahendran
School of Health and Rehabilitation Sciences

Jo Mak
School of Health and Rehabilitation Sciences

Maree Maloney
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Allison Mandrusiak
School of Health and Rehabilitation Sciences

Ethan Marrinan
School of Health and Rehabilitation Sciences

Aimee Martin
School of Psychology

Dr Tomomi McAuliffe
School of Health and Rehabilitation Sciences

Breanna McBreen
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Cathy McBryde
School of Health and Rehabilitation Sciences

Carmel McCarthy
School of Health and Rehabilitation Sciences

Associate Professor Louise McCuaig-Holcroft
School of Human Movement and Nutrition Sciences

Annabella McHugh
School of Psychology

Sheridan McKenna
School of Health and Rehabilitation Sciences

Nici McMah
School of Health and Rehabilitation Sciences

Katelyn Melvin
School of Health and Rehabilitation Sciences

Claire Monsour
School of Health and Rehabilitation Sciences

Professor Gregory Monteith
School of Pharmacy

Stephanie Morris
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Peter Moyle
School of Pharmacy

Hayley Nicholson
School of Human Movement and Nutrition Sciences

Pascale Nijssen
School of Health and Rehabilitation Sciences

Erin O'Driscoll
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Shaun O'Leary
School of Health and Rehabilitation Sciences

Associate Professor Marie-Odile Parat
School of Pharmacy

Dr Freyr Patterson
School of Health and Rehabilitation Sciences

Anne Pearson
School of Health and Rehabilitation Sciences

Adriana Penman
School of Health and Rehabilitation Sciences

Lisa Perry
School of Psychology

Catriona Pine
School of Health and Rehabilitation Sciences

Rebecca Rajendran
School of Health and Rehabilitation Sciences

Stephanie Ridgway
School of Health and Rehabilitation Sciences

Jess Riggall
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Ben Ross
School of Pharmacy

Dr Martin Sale
School of Health and Rehabilitation Sciences

Sveta Sargant
School of Health and Rehabilitation Sciences

Associate Professor Nerina Scarinci
School of Health and Rehabilitation Sciences

Emma Schimke
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Dunay Schmulian
School of Health and Rehabilitation Sciences

Mary Ann Schubert
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Dion Scott
School of Health and Rehabilitation Sciences

Nadia Seedat
School of Health and Rehabilitation Sciences

Auriel Sher
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Melinda Smith
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Michelle Smith
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Tina Souvlis
School of Health and Rehabilitation Sciences

Liz Springfield
School of Health and Rehabilitation Sciences

Associate Professor Christine Staatz
School of Pharmacy

Kyla Stableford
School of Health and Rehabilitation Sciences

Vanessa Steele
School of Health and Rehabilitation Sciences

Chari Stewart
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Michael Thai
School of Psychology

Susan Therkelsen
School of Pharmacy

Dr Lucy Thomas
School of Health and Rehabilitation Sciences

Nicole Thomas
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Barbra Timmer
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Julia Treleaven
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Merrill Turpin
School of Health and Rehabilitation Sciences

Professor Bill Vicenzino
School of Health and Rehabilitation Sciences

Stacey Vogel
School of Psychology

Dr Viana Vuvan
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Monique Waite
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Jacki Walker
School of Human Movement and Nutrition Sciences

Dr John Walsh
School of Health and Rehabilitation Sciences

Bernadette Watson
School of Nursing, Midwifery and Social Work

Stephen West-Newman
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Brooke-Mai Whelan
School of Health and Rehabilitation Sciences

Andrea Whitehead
School of Health and Rehabilitation Sciences

Annabel Wild
School of Health and Rehabilitation Sciences

Ben Williams
School of Health and Rehabilitation Sciences

Katrina Williams
School of Health and Rehabilitation Sciences

Associate Professor Wayne Wilson
School of Health and Rehabilitation Sciences

Paula Wilson
School of Health and Rehabilitation Sciences

Dr Olivia Wright
School of Human Movement and Nutrition Sciences

Angelique Zamora
School of Nursing, Midwifery and Social Work

Alice Zuber
School of Health and Rehabilitation Sciences

Teams

Exercise Science and Exercise Physiology Practicum team

HaBS T&L Chairs

Master of Audiology Studies Team

Nutrition and Dietetics Discipline Teaching Team

Occupational Therapy Teaching Team

Paediatric Physiotherapy Teaching Team

PHTY3120 - Upper Limb Teaching Team

Physiotherapy CELMs

Physiotherapy Course Coordinators

Physiotherapy Neurological Teaching Team

School of Psychology Professional Staff Team

SHRS Clinical Education Unit Occupational Therapy Team

SHRS Clinics Team

SHRS Leadership and Business Continuity Teams

Speech Pathology Course Coordinators

Student and Academic support and Operations/OHS Group

Teaching and Learning Office

Undergraduate and Pre-registration Nursing Team

 

Top of page


Faculty of Humanities and Social Sciences

Individuals

Dr Sarah Bennett
School of Social Science

Dr Elena Block
School of Communication and Arts

Ady Boreham
School of Education

Brianna Bright
School of Education

Shaun Brown
School of Music

Dr Holly Chen
School of Education

Dr Bernadette Cochrane
School of Communication and Arts

Tracey Connaughton
School of Education

Sally-Anne Crawford
School of Education

Dr Scott Downman
School of Communication and Arts

Dr Elizabeth Edwards
School of Education

Professor Andrew Fairbairn
School of Social Science

Christopher Frost
Faculty of Humanities and Social Sciences

Dr Chris Hay
School of Communication and Arts

Andrea Hellens
School of Education

Dr Nicholas Heron
Institute for Advanced Studies in Humanities

Dr Angelique Howell
School of Education

Bernadette Huber
School of Communication and Arts

Narelle Jones
School of Education

Marja Knuuttila
School of Political Science and International Studies

Dr Helen Marshall
School of Communication and Arts

Dr Kate McLay
School of Education

Associate Professor Carmen Mills
School of Education

Kali Napier
School of Communication and Arts

Dr Simon Perry
School of Music

Sophie Plunkett
Faculty of Humanities and Social Sciences

Megan Porter
School of Communication and Arts

Associate Professor Jon Prangnell
School of Social Science

Dr Lynda Shevellar
School of Social Science

Emma Simpson
School of Communication and Arts

Jennifer Smith
School of Education

Dr Michelle Sydes
School of Social Science

Sally Wilson
School of Communication and Arts

Dr Beck Wise
School of Communication and Arts

Team

School of Education Placement

Top of page


Faculty of Medicine

Individuals

Dr Louise Ainscough
School of Biomedical Sciences

Dr Lisa Akison
School of Biomedical Sciences

Dr Claire Aland
School of Biomedical Sciences

Associate Professor Stephen Anderson
School of Biomedical Sciences

Rachel Bernasconi
School of Biomedical Sciences

Natalie Best
School of Clinical Medicine

Jonathon Bolton
School of Biomedical Sciences

Kim Bowman
School of Biomedical Sciences

Kylah Bradbrook
School of Biomedical Sciences

Elena-Laura Budasan
School of Biomedical Sciences

Campbell Carsley
School of Biomedical Sciences

Rhiannon Carter
School of Biomedical Sciences

Ian Chu
School of Biomedical Sciences

Ricky Chung
School of Biomedical Sciences

Sumana Cikaluru
School of Biomedical Sciences

Nina Clark
School of Biomedical Sciences

Rachel Cockburn
School of Biomedical Sciences

Dr Kay Colthorpe
School of Biomedical Sciences

Jack Comadira-Meincke
School of Biomedical Sciences

Sandra Comer
School of Clinical Medicine

Kelly Cox
School of Biomedical Sciences

James Daniel
School of Biomedical Sciences

Kimberley Day
School of Biomedical Sciences

Dr Nadia De Jager
School of Biomedical Sciences

David Ding
School of Biomedical Sciences

Sarah Dryburgh
School of Biomedical Sciences

Phoebe Duncombe
School of Biomedical Sciences

Dr Gillian Eastgate
School of Clinical Medicine

Dr Dilum Ekanayake
School of Clinical Medicine

Yukiko Ezure
School of Public Health

Dr Luli Faber
School of Biomedical Sciences

Sachini Fonseka
School of Biomedical Sciences

Melea Furness
School of Biomedical Sciences

Christine Gibson
School of Clinical Medicine

Ellen Gillespie
School of Biomedical Sciences

Cecilia Gomez Inclan
School of Biomedical Sciences

Declan Gorman
School of Biomedical Sciences

Dr Alison Green
School of Clinical Medicine

Dr Kathryn Greenwood
School of Public Health

Associate Professor Lisa Hall
School of Public Health

Dr Felicity Han
School of Biomedical Sciences

Dr Margaret Henderson
School of Clinical Medicine

Aldo Huesca
School of Biomedical Sciences

Jeremy Hunt
School of Biomedical Sciences

Dr Warren Jennings
School of Clinical Medicine

Bacsweet Kaur
School of Biomedical Sciences

Gurbinder Kaur
School of Biomedical Sciences

Dr Michaela Kelly
School of Clinical Medicine

Kaamini Kesavan
School of Biomedical Sciences

Dr Judit Kibedi
School of Biomedical Sciences

Pureum Kim
School of Biomedical Sciences

Dr David King
School of Clinical Medicine

Sarah King
School of Biomedical Sciences

Sammi Knott
School of Biomedical Sciences

Tracey Langfield
School of Biomedical Sciences

Dr Sheleigh Lawler
School of Public Health

Samantha Levin
School of Biomedical Sciences

Dr Joan Li
School of Clinical Medicine

Lydia Yiyi Li
School of Biomedical Sciences

Associate Professor Lesley Lluka
School of Biomedical Sciences

Kenneth Lopez-Loo
School of Biomedical Sciences

Dr Johanna Lynch
School of Clinical Medicine

Dr Penny Mainstone
School of Clinical Medicine

Dr Mary-Louise Manchadi
School of Biomedical Sciences

Dr Rory Melville
School of Clinical Medicine

Dr Ben Mitchell
School of Clinical Medicine

Erica Mu
School of Biomedical Sciences

Elliott Neal
School of Biomedical Sciences

Tam Nguyen
School of Biomedical Sciences

Bridget Norris
School of Biomedical Sciences

Dr Jo O'Reilly
School of Clinical Medicine

Frank Occhino
School of Clinical Medicine

Christian Panaretos
School of Biomedical Sciences

Dr Neha Pandeya
School of Clinical Medicine

Brad Parefrement
School of Biomedical Sciences

Kinjal Patel
School of Biomedical Sciences

Luke Pearce
School of Biomedical Sciences

Dr Suja Pillai
School of Biomedical Sciences

Line Pitt
School of Biomedical Sciences

Christopher Pretlove Bens
School of Biomedical Sciences

Toni Priest
School of Biomedical Sciences

Associate Professor Marina Reeves
School of Public Health

Conor Robinson
School of Biomedical Sciences

Daniel Sardelich
School of Biomedical Sciences

Dan Singh
School of Biomedical Sciences

Dr Geoff Spurling
School of Clinical Medicine

Dr Kay Strom
School of Clinical Medicine

Associate Professor Nancy Sturman
School of Clinical Medicine

Trudi Summerhayes
School of Biomedical Sciences

Caitlin Swalwell
School of Biomedical Sciences

Kate Sweeney
Office of Medical Education

Annaleis Tatkovic
School of Biomedical Sciences

Dr Hayley Thomas
School of Clinical Medicine

Pele Toussaint
School of Biomedical Sciences

Dr Isaac Tranter
School of Clinical Medicine

Jessica Traves
School of Biomedical Sciences

Natasha Traves
School of Biomedical Sciences

Nick Tresize
School of Biomedical Sciences

Dr Richard Triggs
School of Clinical Medicine

Associate Professor Kylie Tucker
School of Biomedical Sciences

Michael Valdinocci
School of Biomedical Sciences

Professor Mieke Van Driel
School of Clinical Medicine

Robyn Wessling
School of Clinical Medicine

Carol Wical
School of Biomedical Sciences

Kim Wicks
School of Clinical Medicine

Mark Williams
School of Biomedical Sciences

Olivia Wu
School of Biomedical Sciences

Karen Yong
School of Biomedical Sciences

Dr Charlotte Young
School of Biomedical Sciences

Ou Yu
School of Biomedical Science

Teams

BIOL1040 Tutor Team

BIOM2011/2013 Tutor Team

PUBH7600 tutors

SBMS Teaching and Assessment Team

SBMS Teaching and Learning Committee

Top of page


Faculty of Science

Individuals

Dr Gurion Ang
School of Biological Sciences

Cameron Baker
School of Biological Sciences

Associate Professor Andrew Barnes
School of Biological Sciences

Laura Baseggio
School of Biological Sciences

Lyn Beard
School of Biological Sciences

Sue Bennett
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Professor Joanne Blanchfield
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Cath Carkeet
Faculty of Science and Faculty of Medicine

Saskya Carrera
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Dr Joel Corney
School of Mathematics and Physics

Dr Phillip Currey
Faculty of Science and Faculty of Medicine

Stephlina D'Cunha
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Gail Durbridge
Faculty of Science and Faculty of Medicine

Dr John Dwyer
School of Biological Sciences

Tammie Fair
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Dr Itia Favre-Bulle
School of Mathematics and Physics

Lachlan Fowler
School of Agriculture and Food Sciences

Simone Fox
Faculty of Science and Faculty of Medicine

Associate Professor Mike Furlong
School of Biological Sciences

Jayde Gawthorne
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Peter Giang
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Dr Justine Gibson
School of Veterinary Science

Professor Elizabeth Gillam
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Stephen Gillard
Faculty of Science

Dr John Hall
School of Biological Sciences

Dr Marlies Hankel
School of Mathematics and Physics

Dr Daniel Harris
School of Biological Sciences

Al Healy
School of Biological Sciences

Dr Sara Herke
School of Mathematics and Physics

Coen Hird
School of Biological Sciences

Dr J P Hobbs
School of Biological Sciences

Lucy Holyoak
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Dane Ivicevic
Faculty of Science and Faculty of Medicine

Associate Professor Karyn Johnson
School of Biological Sciences

Dr Gunnar Kirchhof
School of Agriculture and Food Sciences

Associate Professor Peter Kopittke
School of Agriculture and Food Sciences

Associate Professor Michael Landsberg
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Dr Janet Lanyon
School of Biological Sciences

Gabrielle Lebbink
School of Biological Sciences

Angus Li
School of Biological Sciences

Professor Catherine Lovelock
School of Biological Sciences

Associate Professor Barbara Maenhaut
School of Mathematics and Physics

Dr Cristina Martinez
School of Agriculture and Food Sciences

Professor Tim McIntyre
School of Mathematics and Physics

Dr Brigid McKenna
School of Agriculture and Food Sciences

Dr Deirdre Mikkelsen
School of Agriculture and Food Sciences

Dr Edward Narayan
School of Agriculture and Food Sciences

Rachel O'Donnell
Faculty of Science and Faculty of Medicine

Dr Adam Piggott
School of Mathematics and Physics

Gabriel Porritt
School of Biological Sciences

Prycilla Rehm
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Dr Justin Ridge
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Dr Chris Roelfsema
School of Biological Sciences

Dr Jacqui Romero
School of Mathematics and Physics

Dr Steve Salisbury
School of Biological Sciences

Dr Thomas Sigler
Faculty of Science and Faculty of Medicine

Joe Symons
Faculty of Science and Faculty of Medicine

Raine Thomson
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Jessa Thurman
School of Biological Sciences

Associate Professor Ian Tibbetts
School of Biological Sciences

Dr Cedric van den Berg
School of Biological Sciences

Gail Walter
School of Biological Sciences

Dr Bernhard Wehr
School of Agriculture and Food Sciences

Dr Kevin Welsh
School of Earth and Environmental Science

Associate Professor Nick West
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Kyra Woods
School of Chemistry and Molecular Biosciences

Karin Zwiep
School of Biological Sciences

Teams

BIOL2001 Australia’s Terrestrial Environment Teaching Team

BIOL2010 Teaching Team

BIOL3016: Outback Ecology Teaching Team

LAND2003 Teaching Team

MARS2014 Teaching Team

Science Teaching & Learning Leaders

SCMB Laboratory Teaching Team

Top of page


Central Units

Kofi Afari Dekyi
UQ Library

Luke Angel
Information Technology Services

Larry Auld
UQ Library

Felicity Baker-Schaefer
UQ Library

Roslyn Bannan
Property & Facilities - UQ Centre

Lucy Behm
UQ Library

Shamik Bhadra
UQ Library

Rob Bowen
UQ Library

Samantha Briggs
Institute for Teaching and Learning Innovation

Kitty Cambie
UQ Library

Aiden Cattle
UQ Library

Teresa Charlton
Academic Services Division

Gayle Crooks
UQ Library

Dr Elena Danilova
UQ Library

Kaushik Dasgupta
UQ Library

David de Groot
UQ Library

Ailsa Dickie
Institute for Teaching and Learning Innovation

Joseph Doyle
UQ Library

Mandy Fisher
UQ Library

Luke Gaiter
UQ Library

Evelyn George
Academic Services Division

Ryan Grosser
UQ Library

Stephane Guillou
UQ Library

Christine Hale
UQ Library

Agnes Kil
Academic Services Division

Angela Lawton
Institute for Teaching and Learning Innovation

Dr James Lewandowski-Cox
UQ Library

Michael Luyten
Institute for Teaching and Learning Innovation

Suzanne Macrow
UQ Library

Dom McGrath
Institute for Teaching and Learning Innovation

Dr Sam McKenzie
Institute for Teaching and Learning Innovation

David Miles
UQ Library

Martin Nicholls
UQ Research Computing Centre

Julie Oates
UQ Library

Eillyn Paz Alzualde
UQ Library

Naminda Peiris
UQ Library

Matt Peterson
Institute for Teaching and Learning Innovation

Anita Petterson
UQ Library

Sandra Rothwell
UQ Library

Marianne Sato
UQ Library

Matthew Scott
Institute for Teaching and Learning Innovation

Karen Seymour
UQ Library

Barb Sheahan
Academic Services Division

Tricia Sibraa
UQ Library

Sabrina Sikder
UQ Library

Kathleen Smeaton
UQ Library

Christina Steinke
UQ Library

Fiona Stroud
UQ Library

Dr Amberyn Thomas
UQ Library

Jacob Tilse
UQ Library

Rod Whybird
Academic Services Division

James Yu
Student Services Directorate

Teams

Community Engagement Campaign Team

Library Client Services

Library Information Resources

Library Learning Resources

Liaison Librarians

Library staff supporting HDRs

Technology trainers

Top of page